Правильні налаштування плитоноски можуть буквально врятувати життя. Щоб отримати найвищий рівень захисту та чудову зручність, важливо не тільки вибрати відповідний плейткерієр, а й правильно налаштувати його. Погано налаштований бронежилет може поставити під загрозу успіх місії й навіть життя. Він перешкоджатиме рухливості, обмежить доступ до спорядження, ви швидко втомитесь. У цьому матеріалі ми розповімо вам про важливі кроки, які допоможуть підвищити зручність носіння броні.

Що таке плитоноска?

Плитонос (плитоноска) або plate carrier — невід’ємна частина особистого бронезахисту. Як зрозуміло з назви, це носій бронепластин. Основне призначення — захист тулуба та життєво важливих органів власника від куль та осколків. Виріб має передні, задні, а іноді й бокові кишені для пластин. Деякі моделі мають кріплення для підсумків, або вже оснащені сумками для зберігання речей.

Носії найчастіше використовуються військовослужбовцями, операторами спецпідрозділів і підрозділів правоохоронних органів, які стикаються із загрозою життю.

Критерії вибору плитоноски

Вибір правильного плитоноса важливий з кількох причин. Добре підігнаний чохол забезпечить необхідний захист, допоможе переконатися, що ваше спорядження буде під рукою. Добре сконструйована плитоноска повинна рухатися разом з вашим тілом, не створюючи дискомфорту та не перешкоджаючи рухам.

Головним критерієм вибору жилета є відповідність вашим цілям. Військові моделі зазвичай включають додаткові кишені, посилені шви та регульовані ремені для максимального комфорту та захисту. Практично всі інші параметри носія залежатимуть від того, як і для чого ви збираєтеся його використовувати. Подумайте, скільки ви готові за нього заплатити, наскільки він буде важким, який колір матиме, чи потрібна вам система MOLLE.

Розмір залежить від габаритів пластин, які ви використовуєте. Розмір пластин залежатиме від вашого зросту та того, скільки покриття та захисту вам потрібно. Найпоширеніший розмір броньової пластини становить 25х30 см (10×12 дюймів), ці пластини відповідатимуть потребам більшості людей. Великому бійцю можуть знадобитись плити більшого розміру, щоб краще захистити себе.

Пояс кумбербенд є важливою особливістю плитоноски, він утримує передню та задню панелі разом. Пояс має регулюватися, щоб ви могли підлаштувати його під ваш тип фігури. Як правило, пояс має регульовані лямки з обох боків, щоб пластини щільно прилягали до тулуба. Зазвичай пояси покриті стрічкою MOLLE і мають достатньо місця для додаткових кишень і підсумків.

Матеріал — важливий критерій, від якого залежить міцність та довговічність жилета. Найкращою тканиною вважається кордура — матеріал на основі нейлону з різною міцністю. Cordura 1000D — найбільш щільний та надійний вибір. Оксфорд — ще один популярний матеріал — трохи поступається кордурі міцністю.

Види плитоносок

Плитоноски схожі тим, що мають кишені для бронеплит, але у їх конструкції можуть бути відмінності.

  • Вироби прихованого носіння найтонші, їх легко приховати під одягом. Вони розраховані на тонкі плити до 3-го класу включно, але жорсткі пластини 4-го класу і вище занадто важкі для такого носія. Це плитоноски для цивільних осіб, правоохоронців, агентів спецслужб, яким важливо приховати факт носіння броні.
  • Полегшені плитоноси відкритого носіння без бокових кишень мають невелику вагу, але рівень захисту буде нижчим, адже у бокову зону можуть потрапити уламки чи кулі.
  • Стандартні відкриті моделі з бічним захистом.
  • Модульні системи з підсумками — зручне рішення для військовослужбовців. Достатня кількість підсумків полегшує доступ до необхідних речей.
  • Плитоноси зі знімними частинами — повноцінні ЗІБЗ. Вони мають додаткові елементи для захисту шиї, пахової зони, плечей.

Полегшені жилети з системою MOLLE — популярний вибір для військових, спецпризначенців та людей, що працюють у зоні бойових дій. Журналісти, медики та інші цивільні особи можуть вибрати приховані плитоноски, але слід пам’ятати, що їх рівень захисту нижчий.

Правильне налаштування плитоноса

Баланс ваги є ключовим критерієм правильного налаштування плитоноски. Розподіліть вагу рівномірно по передній, задній і боковим сторонам, щоб броня не тягнула вас у якусь зі сторін. Розмістіть важчі предмети по центру, щоб зберегти стабільність. Намагайтеся тримати плечову область відкритою, переконавшись, що ніщо не заважає тримати зброю. Вільна зона плечей дасть вам більше свободи рухів і допоможе залишатися спритним у бойових ситуаціях.

Почніть з вибору плит, які відповідають вашому типу фігури та забезпечують необхідний рівень захисту. Вставте броньові пластини в кишені, переконавшись, що вони вирівняні належним чином. Потім відрегулюйте ремінці, щоб досягти надійної та зручної посадки.

Майте на увазі, що правильно встановлена задня пластина має вирішальне значення для захисту життєво важливих органів, тому подбайте про те, щоб вона була належним чином закріплена.

Переконайтесь, що броня та розташовані на ній елементи не заважають рухам рук, швидкому доступу до набоїв. У критичній ситуації це дуже важливо. Предмети, які слід розташувати у підсумках на плитоносці:

  • набої до основної зброї;
  • аптечка;
  • резервуар з водою;
  • рація.

Якщо плитоноска з цим спорядженням залишається легкою, можна додати інше обладнання:

  • пістолет як додаткову зброю ближнього бою;
  • ніж, який може знадобитись у багатьох ситуаціях;
  • ліхтарик знадобиться, якщо ви працюєте в умовах поганого освітлення.

Додаткові сумки для зберігання можуть бути корисними для транспортування предметів, до яких вам потрібен швидкий доступ.

Поради щодо експлуатації

Наступні поради допоможуть зробити броню зручною під час носіння:

  • Обирайте бронежилет з якісних матеріалів, які довго зберігають міцність.
  • Правильний розмір і розміщення: відрегулюйте тримач пластин так, щоб він щільно прилягав та переконайтеся, що плити покривають життєво важливі ділянки.
  • Планування розташування спорядження. Подумайте про необхідні предмети, такі як аптечки першої допомоги, гідратаційні пакети та боєприпаси.
  • Розташування важливих аксесуарів. Стратегічно розмістіть важливі аксесуари для легкого доступу та підтримки рівномірного розподілу ваги.
  • Не носіть у підсумках на бронежилеті занадто багато предметів. Зайва вага обмежить рухливість, може завадити прицілюванню.
  • Медичне спорядження слід розташувати в місці, доступному для обох рук на випадок, якщо одна рука була якимось чином поранена. Кобури для магазинів для зберігання боєприпасів слід розміщувати або на передній частині, або на поясі збоку.
  • Плитонос з мінімальним набором спорядження з меншою ймовірністю зачепиться за перешкоди або за одяг, що може стати порятунком у ближньому бою. Хоча може знадобитися деякий час, щоб скоротити ваше спорядження до найнеобхіднішого, результати того варті.

Основна ідея полягає в тому, щоб мати можливість швидко й ефективно пересуватися, маючи при собі все необхідне спорядження. Якщо ви додасте забагато ваги або багато непотрібних предметів, ви просто сповільните себе, і занадто багато предметів будуть заважати доступу до критично важливого спорядження.

Після того, як ви налаштуєте свою плитоноску, обов’язково перевірте її. Вирушайте на пробіжку або будь-який інший вид діяльності, щоб переконатися, що все працює так, як треба. Намагайтесь рухатись так, як будете робити це під час реальної експлуатації. Витратьте час на коригування, доки не створите ідеальне налаштування. І пам’ятайте, що не існує єдиного правильного способу налаштування плитоноски. Все залежить від ваших потреб і вподобань.

Якщо ви ще не вибрали плитоноску, переходьте у каталог Арсеналу Патріота, щоб придбати якісні моделі від провідних виробників.

                                                  

Автор огляду Уляна Радостіна