Захист життя — головна мета бронежилетів та іншого військового одягу. Існує багато різновидів броні, шоломів, тактичного спорядження. Для більшості речей визначають класи захисту — максимальний рівень загрози, з якою може впоратись броня. Але це не єдиний критерій, на який варто звертати увагу при виборі. Захисне спорядження не заважає виконувати бойові завдання.

Ця стаття допоможе краще розібратись у характеристиках бронежилетів, балістичних шоломів та іншого захисного одягу.

З чого складається броня

Броня — це загальна назва цілої низки виробів. Бронею можна назвати бронежилет, плитоноску з пластинами, шолом. Цей захисний одяг суттєво підвищує шанс зберегти життя, але не дає стовідсоткових гарантій, тому обережність — необхідний супутник якісного одягу.

Бронежилети

Термін «куленепробивний жилет» зазвичай відноситься до м’якої броні: гнучких шарів щільно тканих матеріалів, які здатні вловити кулю, якщо вона достатньо велика та рухається досить повільно. Такі жилети складаються з таких матеріалів:

  • Міцна тканина, подібна до нейлону. Популярністю користується кордура.
  • Всередину зашиті шари захисного матеріалу. Це може бути параарамід чи надвисокомолекулярний поліетилен (НВМПЕ).

Матеріали на основі параамідів — це кевлар, тварон, хірокрон. Їх головні переваги:

  • волокно дуже міцне на розрив — близько 3620 МПа, відносна щільність — 1,44, але воно вразливе для холодної зброї;
  • парааміди витримують дуже низькі температури (–196 °C).

Але при високих температурах міцність матеріалу швидко знижується. Також він вразливий для води. Щоб відновити захисні властивості, його треба повністю висушити, а це може зайняти до 10 днів.

НВМПЕ (поліетилен) — легкий матеріал. Маючи однакові захисні властивості з параарамідами, він на 20‒30% легший. Матеріал також чутливий до води, хоча і не так швидко втрачає свої властивості. Якщо волога потрапить між шарами матеріалу, куля може спричинити гідроудар, який призведе до розриву жилета. НВМПЕ починає плавитись при +120 °C, тому боїться вогню.

М’яка броня частіше використовується в ситуаціях під прикриттям, серед правоохоронців та тілоохоронців. Найчастіше вона належить до класів 1, 2 та 3 ДСТУ.

Окрім шару захисних матеріалів бронежилет може мати кишені для встановлення плит, як в плитоносках.

Плитоноски

Носій пластин, також відомий як плитоноска та plate carrier, — це частина тактичного спорядження, яка в парі з балістичними пластинами функціонує як бронежилет. Плитоноски часто використовуються військовими та поліцією.

Плитоноски використовуються лише в поєднанні з бронеплитами й мають прорізи для кріплення керамічних, композитних або сталевих пластин. Плитоноски часто використовуються як синоніми зі словом «бронежилет». Вони доступні в різних стилях і розмірах, щоб пристосуватися до різноманітних небезпек та застосувань. Військові моделі оснащені секціями для розміщення набоїв, аптечок та інших речей.

Для забезпечення захисту знадобиться передня та задня плита, також можна використовувати бічні.

Бронепластини для плитоноски

Плита — це головний захисний елемент у плитоносці. Їх виготовляють з різних матеріалів:

  • Сталь Armox 500/600T використовується для плит 3-го класу ДСТУ.
  • НВМПЕ також підходить для плит 3 класу. Матеріал легкий, тому жилет не заважає рухатись, а носити його можна тривалий час без втоми.
  • Кераміка — міцний матеріал для плит 4-го, 5-го та 6-го класів, які зупиняють кулі великого калібру. На внутрішньому боці є демпфер для гасіння енергії кулі.

Для керамічних пластин можуть використовуватись трохи різні матеріали:

  • оксид алюмінію або корунд;
  • більш легкий карбід кремнію;
  • карбід бору — матеріал, легший приблизно на 10% за карбід кремнію.

Останній варіант частіше зустрічається у продукції американського виробництва.

Існують 2 великі типи плит за способом використання:

  • STA (Stand Alone) — пластини, які можна використовувати як самостійний захисний елемент в плитоносці.
  • ICW (in conjunction with) — бронеплити, які використовуються лише в поєднанні з іншими захисними елементами, наприклад тканинними матеріалами. Клас захисту таких плит визначається саме в повному комплекті захисних елементів.

Жорстка плита — одноразовий виріб. При потраплянні кулі вона втрачає захисні властивості, її необхідно замінити.

Захисні шоломи

Балістичні шоломи захищають від осколків та пістолетних куль. Як і м’яку броню, їх виготовляють з параарамідів, надвисокомолекулярного поліетилену та ударостійкого пластику. Шолом продається без чохла, але може зазнати шкоди від вологи чи вогню. Саме тому рекомендується придбати або пошити захисний чохол. Він може бути двостороннім з різними кольорами, щоб краще маскуватись у різний час доби.

Класи захисту спорядження

Класи захисту були введені, щоб краще зрозуміти, від яких загроз рятує той чи інший виріб. У світі є багато класифікацій, але якщо мова йде про бронежилети та плити, найпопулярніша — класифікація Національного інституту юстиції США (NIJ–0101.06). В Україні також використовуються стандарти ДСТУ 8788:2018.

Щоб визначити, до якого класу віднести той чи інший виріб, проводять випробування. Головні параметри, які впливають на результат:

  • калібр кулі;
  • матеріал та осердя кулі;
  • дистанція пострілу та швидкість кулі;
  • кут влучання.
  • заперешкодна деформація — ступінь вигину броні у внутрішній бік.

Лише після проходження випробувань захисному елементу присвоюється клас, адже від цього залежить життя того, хто буде його носити.

Класи стійкості до уламків

Щоб визначити стійкість до уламків, броні також присвоюють клас V50. Спочатку стандарт був створений для куленепробивних шоломів, але сьогодні він використовується для всіх елементів одягу: бронежилетів, обладнання для боротьби з масовими заворушеннями та балістичних пластин.

Для вимірювання значення V50 використовуються різні FSP (фрагменти), де найбільш нормальний розмір становить 1,1 г. Цей фрагмент вистрілюють із різними швидкостями, щоб виміряти опір матеріалу осколкам. Швидкість, коли броня зупиняє 50% уламків, і буде значенням класу V50.

Найпоширенішими стандартами для перевірки стійкості до осколків є:

  • стандарт США — STD 662 E;
  • стандарт Великобританії — UK/SC/5449;
  • стандарт НАТО — STANAG 2920.

Зоб краще захиститись від уламків, до жилета можна додати фартух, захисну пластину для паху.

Класи захисту броні

Для бронежилетів, плит та шоломів використовують класифікацію ДСТУ та NIJ. Плитоноски не класифікують, тому що цей елемент самостійно не може захистити від куль чи уламків.

Для військових потрібен надійний жилет класу 4 або вище згідно з ДСТУ та III NIJ. Така броня може витримувати автоматні кулі та постріли з гвинтівки, зберігаючи відносно низьку вагу — до 4 кг. Важча броня заважає рухатись та викликає швидку втому.

Якщо ви вибираєте жилет або плити класу III NIJ, він не зупинить бронебійнозапалювальні кулі, як броня класів 5 та 6 ДСТУ. Вони здатні протистояти кулям 7,62 × 39 мм FMJ. Броню класу 4 ДСТУ тестують набоями 5,45 х 39 мм 7Н10 з АК-74. Немає гарантій, що III NIJ витримає такі кулі, адже вони мають міцніше сталеве осердя. Також жилети 4-го класу ДСТУ перевіряють кулями 7,62 х 54 мм 57-Н-323с з гвинтівки СВД, вони також мають сталеве осердя, міцніше за 7,62 × 39 мм FMJ.

NIJ рекомендує обирати для захисту від 5,56 мм та .223 FMJ броню IV рівня.

Балістичні шоломи належать до класу III NIJ — це максимальний рівень. Для реальних бойових дій не можна використовувати страйкбольні та інші ігрові шоломи.

Термін придатності броні

Бронеплити та шоломи — одноразові вироби. Коли в них потрапляє куля, їх не можна використовувати другий раз. Захисні властивості будуть порушені. Якщо це керамічні матеріали, вони розкришаться від пошкодження.

Загальний термін служби залежить від матеріалів. Сталь не втрачає свої властивості до 15 років, а кераміка — лише 5–7.

Плитоноска — більш довговічний виріб, але у разі потрапляння кулі теж може втратити міцність. Дірка у тканині призведе до подальшого розриву матеріалу.

Необхідні сертифікати

При купівлі жилетів обов’язково вимагайте надати сертифікат про клас захисту, який містить таку інформацію:

  • Результати перевірки у бойових умовах. Тут є дані про калібри та кулі, зброю, відстань пострілу, фото результату.
  • Назва виробника, якому виданий сертифікат. Вона має збігатись з маркою жилета чи іншого виробу.
  • Назва установи, що видала сертифікат.
  • Печатка установи та підпис відповідальної особи.

Ідеальний варіант — коли документ містить усі ці дані, але, нажаль, так буває не завжди. Якщо є сертифікат про присвоєння класу захисту та аркуш з результатами тестового відстрілу — це теж добре.

Вага бронезахисту

Вага залежить від багатьох чинників, які можна довго перераховувати. Замість цього наводимо приблизні значення для різного спорядження:

  • м’який бронежилет — 3 кг;
  • керамічна плита класів 4–6 — 2.5–4.6 кг;
  • плитоноски без пластин — 1–1,5 кг;
  • шолом — 1,5–2 кг.

Від ваги залежить, як довго ви зможете носити жилет.

Який захист вибрати?

Обираючи спорядження, виходьте з власних побажань та загроз, з якими ви стикаєтесь.

Бронежилет чи плитоноска?

Вибір залежить від завдань, які перед вами стоять, та ризиків для життя. Якщо мова йде про охорону об’єктів, роботу на блокпостах, то краще обрати бронежилет, який можна посилити жорсткими плитами. Такий варіант краще захищає від уламків при обстрілах.

Для виконання бойових та інших завдань, які вимагають рухливості, краще обрати якісну плитоноску.

Керамічна чи металева плита?

Кожен матеріал має переваги та недоліки. Переваги сталевих плит:

  • За металом не потрібно доглядати так ретельно, як за керамікою. Сталь може витримати влучання, не погіршуючи броню занадто швидко.
  • Найдешевший матеріал.

Недоліки теж є:

  • Оскільки сталь жорстка і тверда, енергія кулі, що летить з високою швидкістю, здатна зламати ребра, грудину і навіть пошкодити легені.
  • Не дуже добре прилягає до тіла, тому плита незручна.
  • Метал є найважчим з усіх матеріалів для броні.
  • Бронебійні кулі спеціально розроблені для ураження сталевої броні.
  • Якщо є влучання збоку, куля може відскочити від сталі та рикошетом влучити у відкриті частини тіла.

Кераміка теж має свої плюси і мінуси:

  • Легший за сталь матеріал.
  • Кераміка краще поглинає та розсіює енергію, ніж сталь. Це призведе до меншої кількості зламаних ребер.
  • Кераміка краще бореться з надзвуковими бронебійними кулями, ніж сталь.
  • Ви можете додати кевлар, щоб зменшити силу кулі. Це забезпечує кращий захист керамічних пластин.

Головні мінуси кераміки:

  • Керамічні пластини часто товщі й зменшують рухливість.
  • Не витримують кілька пострілів в одній області. Після удару по керамічній пластині вона зазвичай розбивається. Сталь краще зупиняє кілька куль.
  • Керамічні плити набагато дорожче сталевих.
  • Керамічні плити потребують більшого догляду та обслуговування, ніж сталеві. Кераміка прослужить близько 5‒7 років проти 15‒20 для сталі.

Загалом, кераміка — більш сучасний та легкий тип плит.

Чому відсутність захисту краща, ніж неякісний виріб

Якщо ви вибрали жилет невідповідного класу або просто неякісний виріб, це може завдати більшої шкоди. Куля може відскочити рикошетом від сталевої пластини, тому потрібне додаткове протиуламкове покриття.

Велика вага — теж проблема. Якщо ви вирішили перестрахуватись і вибрали важку броню, вона може призвести до швидкої втоми. Жилет вагою 8‒9 кг створює серйозне навантаження. Додайте до цього вагу зброї та припасів, і цифра стане ще вищою.

Неякісні жилети та плити не мають демпфера на внутрішньому боці. При влучанні кулі плита деформується та може завдати заперешкодної травми. Наявність демпфера не виключає ризик повністю, але суттєво знижує його.

Обираючи бронежилет, плити чи шолом, обирайте відповідний клас. Це працює в обидва боки: занадто низький клас не захистить від куль великого калібру, а занадто високий додасть зайву вагу та створить непотрібне навантаження.

В Арсеналі Патріота ви знайдете надійні керамічні плити, плитоноски різних розмірів та амуніцію для зручного користування.

                                                   

Автор огляду Уляна Радостіна