Від того, наскільки добре боєць підготується і наскільки правильно обере обмундирування, безпосередньо залежить його життя в умовах бойових дій. Одним з основних елементів обмундирування вважається шолом. Основне призначення каски полягає в забезпеченні захисту голови від осколків, куль і механічного впливу.

З чого роблять шоломи?

Військові каски, що випускаються наразі, як правило, є куленепробивними, і для їх виготовлення застосовується арамідне волокно (кевлар).

У процесі виготовлення арамідні волокна тісно переплітаються, що дає змогу створити щільну і міцну нитку. З ниток формується своєрідне полотно, що відрізняється невеликою вагою і підвищеною стійкістю. Якщо обробка кевлара виконана правильно, то хороший шолом здатний захистити голову і життя солдата на полі бою.

Під час розроблення верхньої частини каски використано особливу технологію. Тому верхня частина деформується і поглинає більшу частину енергії. Але навіть при досить великому навантаженні шолом не тріскається і не розпадається на частини. Тому ймовірність отримання серйозної черепно-мозкової травми значно знижується.

Оболонка, що входить до складу, сприяє рівномірному розподілу навантаження при ударі. Деякі моделі доповнюються спеціальними пластиковими підкладками, які розташовуються зсередини. З їхньою допомогою рівень захисту істотно підвищується.

Чи може військовий шолом зупинити кулю?

Сучасні шоломи, для виготовлення яких використовується кевлар, можуть зупиняти кулі. Якісні балістичні каски зупиняють кілька куль, які були одночасно випущені з однієї точки або з різних відстаней. Рівень захисту балістичних військових шоломів, що випускаються, визначається індивідуально. Для цього використовується міжнародна класифікація. 

Є, наприклад, хороші шоломи, за допомогою яких можна зупинити патрони 9-го калібру. Для того, щоб простіше було розібратися в тому, від яких куль може захистити каска, необхідно вивчити технічну характеристику того чи іншого продукту. З корисною інформацією ви також можете ознайомитися на нашому сайті у відповідній категорії товарів. У нас також можна дізнатися і про бронеплити 5 класу захисту

Який шолом військовий найкращий?

Щоб зробити вибір на користь ідеально відповідного військового шолома, необхідно спочатку визначитися з призначенням і потребами. Наприклад, деякі моделі успішно комбінуються зі спеціальними окулярами або приладами нічного бачення. Не має значення той факт, який різновид балістичного шолома обрано, потрібно завчасно упевнитися в тому, наскільки зручна модель.

Не варто купувати шолом, розмір якого не підходить. Якщо він буде надмірно великим, то рівень його захисту буде відносно невисоким. При експлуатації шолома маленького розміру військовий часто стикається з головними болями.

На продаж надходить величезна кількість балістичних шоломів. Але особливо затребувані кілька видів.

  • PASGT. Цей шолом уперше був представлений понад сорок років тому. Але поступово від цієї каски відмовляються, оскільки вона має доволі високий комір. Тому в деяких випадках виникає дискомфорт.
  • MICH. Даний тип шолома оснащений спеціальною системою кріплення, за допомогою якої забезпечується надійна фіксація. Для його виготовлення застосовується модифікований кевлар. Тому шолом забезпечує захист від куль 9-го калібру. Його можна вибрати для виконання бойових завдань.
  • FAST. Спочатку каску такого типу розробляли для штурмових загонів. Вага каски зменшена до 1,7 кг. Такі шоломи можна комбінувати з приладами нічного бачення або з іншими атрибутами, які можуть знадобитися в бою.

Для виготовлення касок, що відповідають міжнародним стандартам, застосовуються міцні арамідні волокна. Особливе плетіння волокон і ниток сприяє тому, що каска балістична забезпечує надійний захист від куль і від збройових куль. До складу деяких шоломів вводять накладки, кріплення і додаткові елементи. Усе це дає змогу виконувати серйозні бойові завдання в особливо складних умовах. Додатково потрібно придбати та бронеплити для великих бійців

Чи можу я придбати балістичний шолом, якщо я ще не в ЗСУ?

На території України відсутня заборона на придбання тактичних і військових касок. Саме тому їх часто купують родичі солдатів, волонтери, небайдужі люди та безпосередньо військові. У законодавстві відсутні обмеження щодо придбання захисного спорядження.

Для того, щоб придбати якісні тактичні балістичні шоломи або ж плитоноски, варто звертатися до перевірених і відповідальних постачальників. Перед придбанням потрібно оцінювати умови співпраці та наявність сертифікатів.

Як виміряти голову для вибору розміру шолома?

Для того, щоб вибрати та придбати куленепробивний шолом, за допомогою якого можна буде захиститися від кулі або від осколків, необхідно правильно визначати розмір. Неправильно підібрана каска не дасть змоги сконцентруватися під час виконання бойових завдань.

Щоб правильно визначити розмір шолома, потрібно виконати низку заходів. Найкраще, якщо всі виміри зніматиме інша людина. Це дасть змогу отримати більш точні показники.

  • Спочатку потрібно підготувати швейний метр або ж рулетку. За допомогою подібних пристосувань простіше буде зняти всі мірки.
  • Починати потрібно визначати з довжини голови. Для цього потрібно визначити відстань від потилиці до лінії брів. Цей результат варто зафіксувати.
  • Наступний замір - це ширина голови. Знімати заміри потрібно по лінії вух. Це дасть змогу визначити найбільші точки з лівого, а також з правого боку.
  • На останньому етапі необхідно вимірювати окружність голови. Розташовувати рулетку варто по лінії надбрівних дуг.

Для того, щоб простіше було встановити, якого розміру балістичний шолом варто придбати, потрібно враховувати розмір окружної голови. Але перед тим як оформляти купівлю, потрібно додатково звернути увагу на розмірну сітку.

Якщо впав шолом, він став менш захищеним?

На жаль, запобігти падінню балістичного шолома в бойових умовах не завжди можливо. У такі моменти виникає питання, чи не стане це причиною зниження рівня захисту, чи не порушиться цілісність арамідних волокон. 

Фахівці зазначають, що балістичний шолом, який виготовлений з урахуванням усіх норм і вимог, витримує серйозне навантаження. Падіння не впливає на балістичні параметри та міцність. 

Основна причина полягає в особливій конструкції куленепробивного шолома. До складу сучасного військового шолома входить кілька шарів, виготовлених з кевлара. З цього матеріалу створюють особливо міцну зовнішню оболонку. Для посилення всередину вводять спеціальні підкладки, виготовлені з пластику та зі спеціальних матеріалів. Нерідко ці матеріали комбінуються.

Спочатку балістичні шоломи розробляли для того, щоб витримувати сильні удари та постріли. У разі якщо куленепробивна каска падає з висоти 1-1,5 метра, то її цілісність не порушується. Тому можливості арамідних волокон зберігаються.

Але деякі обмеження все ж є:

  • балістична каска не повинна падати на надмірно жорстку поверхню з великої висоти;
  • шолом не повинен падати на шорстку поверхню;
  • не варто кидати каску із зусиллям.

Усе це може спровокувати порушення структурної цілісності арамідних волокон. Падіння може стати причиною пошкодження внутрішніх елементів і накладок. Якщо ж пошкодити шолом, то це негативно вплине на термін його експлуатації.

Який термін служби куленепробивних шоломів?

Не тільки військових, а й волонтерів, а також родичів, які планують купувати балістичні шоломи, цікавить термін експлуатації цього предмета. Для того, щоб простіше було зорієнтуватися, необхідно звернути увагу на ті чи інші чинники, які певною мірою впливають на термін використання:

  • Основний фактор - це клас і різновид використовуваного для виготовлення шолома балістичного матеріалу. Найтриваліший період експлуатації у тих касок, для підготовки яких використовується кевлар і додаткові компоненти. Подібне поєднання сприяє підвищенню рівня міцності, зносостійкості та надійності.
  • На термін експлуатації впливає і те, в якому стані застосовуваний для виготовлення балістичний матеріал. У разі якщо на поверхні будуть присутні тріщини, нерівності або подряпини, то це може скоротити період активного використання.
  • Ще один значущий фактор - умови зберігання.

Якщо неправильно експлуатувати або зберігати куленепробивний шолом, то з плином часу він почне втрачати частину захисних властивостей і ставати непридатним. На термін використання впливають опади, температурні коливання, механічне навантаження. Для того, щоб запобігти такому результату, варто правильно здійснювати догляд і зберігати балістичний шолом у тих умовах, які рекомендовані виробниками.

                                                  

Автор огляду Уляна Радостіна