Бронежилет — це вид захисного одягу, призначений для відбиття або поглинання снарядних атак. У той час як балістичний захист від набоїв є основним використанням бронежилетів, рівень захисту може поширюватись на поглинання ударів від набоїв зброї та уламків.

Сьогодні на ринку представлена величезна різноманітність бронежилетів. Вони підходять для захисту від багатьох загроз. Важливо дізнатись про різні типи доступних обладунків, перш ніж зробити покупку. Не всі бронежилети забезпечують однаковий рівень захисту від небезпек. Якщо ви вирішите вибрати бронежилет, не дізнавшись про його захисні здібності, ви можете отримати менший захист, ніж вам насправді потрібно. Цей невеликий посібник допоможе вам більше дізнатись про різні типи бронезахисту.

Пластинчасті носії, плитоноси, плитники, плитоноски та плейт керріари

Терміни «бронежилет», «куленепробивний» і «пуленепроникний жилет», добре відомі. Усі вони взаємозамінні, але не обов’язково означають те саме. Існують різні типи обладнання.

Плитоноски — це тип носіїв, які випускаються у формі легких жилетів. Самі по собі вони не захищають від куль чи уламків. Але вони мають кишені — всередину вставляється броньована плита, яка і створює захист. Вона може бути жорсткою або м’якою, також використовується комбінація різних матеріалів. Plate Carriers дозволяють користувачеві вибрати потрібний рівень балістичного захисту за допомогою кишень для бронепластин. Плитоноски дозволяють носити передні, задні та бічні пластини, захищаючи весь тулуб.

Для більшості співробітників правоохоронних органів і військовослужбовців, яким потрібен захист від погроз, плитоноси є основним вибором, тому що легше отримати необхідний рівень захисту або скорегувати його.

Розмір та спосіб носіння бронежилета

Щоб вибрати жилети для пластин відповідного розміру, треба враховувати два параметри, про які вам потрібно знати.

  • перше значення — це розмір жилета, який має підходити вам, як одяг;
  • друге — розмір пластини, яка для нього підходить.

Зазвичай актуальні ці два параметри. Наприклад, тому, кому потрібна переноска розміру XXL, ймовірно, знадобляться і плити більшого розміру. Завжди звертайте увагу на те, які пластини підходять.

Існують окремі плити для жінок. Вони мають менші розмірі та вагу, що полегшує носіння. Серед таких виробів можна знайти розміри міні, які зможуть захистити найтендітніших дівчат. В нашому магазині ви знайдете бронеплити для жінок в асортименті.

Жилет має добре прилягати до тіла, але невеликий зазор повинен залишитись, щоб знизити ризик травм від енергії кулі. Якщо жилет занадто вільний або навпаки щільно прилягає до тіла, можна одягти пояс кумбербенд, який забезпечить правильну посадку. Більшість сучасних плитоносів сумісні з такими поясами.

Також важливо правильно носити жилет, щоб забезпечити максимальний захист. Неправильне носіння знижує його рівень, що підвищує ризик ураження органів. Верхній край передньої пластини має проходити по лінії верху грудини. Таким чином всі внутрішні органи будуть захищені, а нижній край не заважатиме рухам у поясі.

Задня плита має проходити верхнім краєм на лінії половини лопаток. Так забезпечується захист легенів та серця ззаду.

Не всі приділяють увагу бічним плитам, але вони вкрай важливі для повноцінного захисту. Багато сучасних носіїв мають регулювання бічних кишень. Щоб забезпечити захист легенів, рекомендуємо підняти їх максимально вверх, але так, щоб не обмежувати рухливість рук.

Типи та стилі бронежилетів

Бронежилети випускаються 2 основних стилів — прихований і відкритий. Прихована броня призначена для носіння під одягом. Такі моделі менші, їхня товщина ближче до «міні». Захисні жилети, які призначені для носіння поверх одягу, називаються відкритими. Вони розповсюджені серед військових.

Жилети прихованого типу

Зазвичай вони виготовляються у світлих та темних кольорах. Вони створені якомога тонше, що робить їх непомітними під час носіння під одягом. Оскільки їх носять близько до тіла, вони часто мають вологопоглинаючі тканини, які допоможуть зберегти прохолоду власника під час тривалого носіння. Вони підходять для людей, які не хочуть, щоб інші знали, що вони носять бронежилет, — наприклад, тілоохоронців, агентів під прикриттям та офіцерів.

Відкриті бронежилети

Вони призначені для носіння поверх одягу. Їх також виготовляють у різних кольорах. Наприклад, бронежилети, які носять представники ЗМІ в зонах бойових дій, мають синій колір, співробітники служби безпеки часто носять бронезахист підвищеної видимості, а жилети, які носять військові, мають камуфляжний дизайн. Відкрита броня зазвичай товстіша, і її важче носити, ніж приховану.

Плитоноси із Molle-системою

Система MOLLE використовується військами НАТО, зокрема Великої Британії та США. Багато сучасних бронежилетів оснащені цією системою. MOLLE складається з нейлонових смужок, пришитих до плитоноса у формі драбини, щоб забезпечити можливість кріплення іншого сумісного спорядження. Система MOLLE допомагає рівномірно розподілити обладнання по корпусу жилета, дозволяючи користувачеві носити ще більше спорядження, до якого легко дістатися, без негативного впливу на рухливість.

Щоб закріпити предмети за допомогою MOLLE, достатньо переплести стропи на підсумках та плитоносі. Це забезпечує швидкий доступ до всього необхідного. Системою MOLLE можуть бути обладнані відкриті жилети та моделі прихованого носіння.

Система швидкого скидання бронежилета

Бронежилет захищає від куль, але в деяких випадках він може завадити. Одна з найпоширеніших ситуацій — падіння у воду. Збільшена вага неплавучих броньованих пластин ускладнює плавання солдата або іншого користувача бронежилета, якщо він ненавмисно впав у воду.

Система швидкого скидання зазвичай передбачає кільце або петлю на плечах, потягнувши за які, людина може швидко позбутись важкої броні.

Який жилет вибрати — користований чи новий?

Цілком зрозуміло, що хоча бронежилети можуть врятувати життя, вони не захищають на 100%. Питання в тому, що впливає на захист бронежилета. Одним із найважливіших аспектів, на який люди зазвичай не звертають уваги, є вік і стан жилета. Як і будь-яка інша річ, бронежилети зношуються. Вибираючи плитоноску, яка була у використанні, ви не можете бути впевнені, що за нею доглядали належним чином.

Якщо ви все ж таки вирішили придбати користовану броню, уважно перевіряйте стан:

  • шви та тканину;
  • наявність будь-яких отворів та розривів;
  • стан плити.

Якщо є будь-які пошкодження, від купівлі краще відмовитись. Придбання нового плитоноса від перевіреного бренду забезпечить найвищий рівень захисту.

Броне та балістичний захист

Бронежилети пропонують різний ступінь захисту, який визначається класами. Хоча існує багато різних стандартів для рівнів балістичного захисту, два найпоширеніші стандарти походять від Національного інституту юстиції США (NIJ) і ДСТУ України.

Ці стандарти точно визначають, від яких загроз захищатиме кожен рівень бронежилета, а також силу атаки, яку він зупиняє. Це означає, що, наприклад, куленепробивний жилет рівня II NIJ не захистить від загрози рівня III.

Виділяють такі типи броні:

  • Тип А — м'яка броня класів IIA, II та IIIA NIJ та 1, 2 ДСТУ.
  • Тип Б — напівжорсткі жилети, де м’які матеріали поєднані з жорсткими.
  • Тип В — жорсткі жилети III, IV NIJ та 3-6 ДСТУ.

Тверді плити забезпечують найвищий рівень балістичного захисту.

Тверда броня

Тверді панелі броні ідеально підходять для захисту від високого рівня загрози. Це легкі матеріали, які можуть ефективно поглинати балістичні удари, дозволяючи розсіювати енергію. Панелі покриті тканиною на основі поліуретану або нейлону, щоб зробити вставки дуже міцними.

Якщо ви працюєте в зоні бойових дій, вам може загрожувати вогонь із великокаліберної зброї. Забезпечити захист від таких набоїв здатні лише тверді плити класів III, IV NIJ.

Плити класу III зупиняють кулі калібру до 7,62. Вони також захищають від набоїв 223 або 5.56, але якщо куля має свинцевий сердечник, краще підійде плита класу IV. Металеві або керамічні плити здатні зупинити бронебійні кулі такого калібру.

Є два типи броньованих плит:

  • ICW (у поєднанні з іншою бронею);
  • STA (самостійна плита).

Пластину ICW потрібно використовувати в поєднанні з м’якими матеріалами, щоб зупинити кулі. Вона чудово працює з жилетом класу IIIA, який має передню кишеню, яка достатньо велика, щоб помістити пластину ICW.

Автономна броня (STA) означає, що жодного іншого виду безпеки не потрібно. Твердих пластин достатньо. Вони зазвичай використовуються в тактичних операціях, і ці плити важчі порівняно з іншими пластинами.

Матеріали бронеплит

Найчастіше плити виготовляють зі сталі або кераміки.

Керамічні пластини спеціально розроблені, щоб бути достатньо міцними для протистояння проникненню будь-якого матеріалу. Вони мають перевагу над сталлю, оскільки вони легкі, забезпечуючи максимальне поглинання енергії. Керамічні пластини виготовляються з використанням якісних матеріалів, таких як карбід бору, карбід кремнію, борид титану тощо.

Кераміка витримує декілька влучень та не деформується. Недоліком є слабкість у разі багаторазового влучення в одне місце. Такі плити дорожче за сталеві.

Сталеві плити мають свої переваги. Вони дешевші та тонші. Але є й суттєві недоліки — при влучанні у сталь куля чи уламки можуть зрикошетити та завдати шкоди фрагментом. Сталь також погано поглинає енергію кулі, тому такі плити краще носити з додатковими травматичними пакетами. Також сталеві бронежилети значно важчі за керамічні. Якщо поставити сталеві пластини спереду та позаду, це зменшить вашу здатність швидко рухатися та зменшить діапазон рухів.

Кевларові пластини не дають належного захисту згідно класу III, IV NIJ. Хоча м’які бронежилети мають свої переваги, для зупинки кулі потрібно від 20 до 50 шарів кевлару, і зазвичай матеріал використовується для зупинки патронів меншого калібру. Через таку кількість шарів жилет втрачає свою гнучкість, що є головним недоліком у застосуваннях, де потрібні швидкі рефлекси.

М'яка броня

Як випливає з назви, м’які бронежилети (NIJ від рівня II до рівня IIIA) є гнучкими та м’якими, але їхні компоненти можуть бути у багато разів міцнішими за сталеві пластини. Оскільки він зазвичай не такий громіздкий, як твердий бронежилет, його, швидше за все, носять під уніформою, особливо для співробітників правоохоронних органів, або він служить доповненням до певного типу спорядження.

В інших випадках можна використовувати м’які пластини на додаток до твердих, щоб забезпечити користувачам найвищий можливий рівень захисту (ICW). Як правило, м’які бронежилети складаються з різних матеріалів високого рівня міцності, включаючи параараміди та надвисокомолекулярний поліетилен (НВМПЕ).

Навіть незважаючи на те, що м’які бронепластини прості в носінні та гнучкі, вони не такі міцні, як тверді бронепластини. М’яка броня рівня IIIA розрахована на зупинку боєприпасів пістолетного калібру, але не на захист від пострілів з гвинтівки або бронебійних куль.

Клас ІІА призначений для найменш ефективної, але найбільш прихованої броні для тих, хто має бути непоміченим, наприклад, для офіцерів правоохоронних органів, агентів під прикриттям і збирачів розвідданих, а також заможних людей.

Бронежилет II рівня має ідеальний баланс між вагою, гнучкістю, захистом і можливістю приховування броні. Броньові пластини цього рівня можуть захистити від вогню із пістолета та дробовика.

Рівень IIIA — найбільш універсально рекомендований рівень бронежилетів, який забезпечує захист від більшості пострілів пістолетів і дробовиків. Броня рівня IIIA здатна зупиняти набої типу магнум з пістолетів і всього, починаючи від .38 Special і закінчуючи 9 мм.

Матеріали м’яких пластин

Дві групи матеріалів м’яких пластин представлені параарамідами та НВМПЕ. Арамідні волокна виготовлені з синтетичних молекул із помірно жорсткими полімерними ланцюгами. Арамідні волокна відрізняються від інших синтетичних волокон такими загальними характеристиками:

  • висока міцність;
  • стійкість до стирання;
  • низька займистість;
  • відмінна цілісність тканини при підвищених температурах.

Кевлар є різновидом параараміду. Це синтетичне волокно, яке забезпечує захист від куль і осколків. Завдяки потужним хімічним зв’язкам між його молекулами він дуже ефективний у світі бронезахисту. Саме ці зв’язки надають кевлару довговічність, гнучкість і міцність.

Популярні матеріали на основі параарамідів — тварон та Goldflex.

Поліетиленові пластини (НВМПЕ) не потребують підкладки, що робить їх приблизно на 50% легшими за інші типи матеріалів. Цей матеріал зазвичай проходить обробку під високим тиском, що додатково підвищує його довговічність і знижує вагу. Крім того, поліетиленові пластини не ламаються після попадання кулі.

Жилети — захист від різних видів зброї

Бронежилети здатні захистити не тільки від вогнепальної зброї чи уламків ручних гранат. Також існує захист від холодної зброї.

Жилети від холодної зброї

Коли ми думаємо про бронежилет, на думку спадає військовослужбовець, захищений від куль. Однак існує широкий асортимент бронежилетів, призначених для захисту від нападів із холодною зброєю. Волокна в жилеті, що захищає від удару, структуровані таким чином, щоб протистояти удару ножем або іншою гострою зброєю. Кілька шарів сконструйовано у вигляді тканого візерунка, що запобігає проникненню. Кевлар — найбільш розповсюджений матеріал такого типу.

Основна мета такої броні — запобігти проникненню внаслідок удару ножем, зберігаючи безпеку власника. Рейтинг залежить від того, скільки енергії від колючої атаки броня може витримати. Жилети проти холодної зброї належать до класів II й III NIJ. Жилет II рівня забезпечує захист від атак силою 33 Джоулі. Жилет III рівня забезпечує кращий захист — до 43 Джоулів.

Жилети від шипованої зброї

Жоден з класів броні не гарантує захисту від шипованої зброї. Це дуже специфічні пошкодження, тому виробники точно вказують, якщо їх броня захищає від них. Всі жилети відносяться до м’якого типу, адже захист втілюється за рахунок особливого переплетіння тканини.

Технічне обслуговування броні

Посібник буде неповним без декількох порад щодо зберігання та обслуговування броні. Якщо ви хочете, щоб ваш бронезахист служив довго, важливо дбати про нього. Жилет повинен лежати рівно, його ніколи не можна згортати або класти на край. Тримайте його подалі від прямих сонячних променів, бруду та вологи. Не кладіть на нього інші предмети.

Щоб очистити жилет, спочатку відокремте плити від чохла. Покладіть панелі на рівну поверхню і ретельно протріть їх вологою ганчіркою. Для видалення стійких плям можна використовувати м’який мийний засіб. Ніколи не використовуйте відбілювач, скотч, пральну машину, сушарку чи праску для очищення плит.

Щоб почистити плитоноску, спочатку вийміть усі вставки та пластини, від’єднайте поясні та плечові ремені. Ремінці можна очистити, обережно протерши їх вологою тканиною. Як і у випадку з плитами, за потреби можна використовувати м’який мийний засіб. Нарешті, розкладіть речі для сушіння або використовуйте найнижчу температуру в сушильній машині.

Бронежилет призначений для блокування певних снарядів. Він не забезпечує захист від усіх можливих загроз і не може захистити на 100%. Жилети лише з м’якими панелями не захищають від потужних набоїв. Обирайте правильний клас, щоб забезпечити надійний захист від можливих загроз. Важливо підібрати розмір та правильно носити жилет, щоб він виконував свої функції.

                                                   

Автор огляду Уляна Радостіна