Бронежилети користуються популярністю у всьому світі. Захист потрібен не лише військовим та правоохоронцям, а й заможним людям та бізнесменам, які стикаються з погрозами та загрозами для життя. Сьогодні існує багато типів бронезахисту, а класифікувати його допомагають різноманітні стандарти. В Україні для цього використовуються державні ДСТУ та стандарти NIJ (Американського інституту юстиції).

Сьогоднішня броня здатна захистити від багатьох пошкоджень — ножових, вогнепальних, уламкових. Так було не завжди. Зброя розвивалась століттями, а разом з нею змінювався і захист. Сьогодні користуються популярністю плитоноски — носії, в які вставляють плити з різним ступенем захисту.

Еволюція бронежилета

З самого початку історії люди воювали за землю, їжу, релігію, воду, ресурси, владу. Потреба в захисних щитах і одязі швидко стала очевидною, оскільки загрози для життя росли.

Перший захисний одяг та щити походять від використання шкур тварин доісторичними людьми. Тепер ми знаємо, що ця ідея була досить розумною — донині одні з найміцніших обладунків у світі походять від природи. Люди роками намагалися імітувати форму, текстуру, довговічність і міцність тваринних шкур, панцирів, луски та пера.

Стародавні племена, виходячи на полювання, обв’язували тіло шкірою тварин і рослинними матеріалами, а воїни Стародавнього Риму та середньовічної Європи перед початком бою накривали свій торс металевими пластинами. У 1400-х роках обладунки в західному світі стали дуже міцними. З правильною бронею ви були майже непереможними.

Для того, щоб легше створити захист, використовували все від шкур тварин до дерева. А коли з'явився метал, він став основним матеріалом для захисту. Нам добре відомі лицарі Середньовіччя, повністю закуті в сталеві обладунки. Тоді також вдягали кольчуги — більш легкий та гнучкий захист, що не так сильно сковує рухи та швидкість. Кольчуги мають попит навіть зараз.

Винахід пороху призвів до появи першої вогнепальної зброї, яку історики називають китайськими вогнепальними списами (по суті це перший прототип пістолета). З огляду на це, вогнепальна зброя не була поширена, поки порох не потрапив на Захід, що призвело до розробки мушкета в XVI столітті. З цього моменту вогнепальна зброя стала досконалішою і смертоноснішою, ніж будь-коли. Це зробило більшість традиційних захисних рішень неефективними. Набої легко пробивали тонку сталь.

В Першу Світову в різних країнах створювали одяг, який захистить від уламків гранат та снарядів. Для цього використовували різні варіанти металу. Друга світова війна вимагала наступного покоління балістичних жилетів. З’явився захисний нейлон. Хоча ця форма броні забезпечувала захист від осколків, бронежилет не давав захисту від більшості загроз: ручної зброї та гвинтівок. Вагу та об’єм броні також сильно заважали рухливості.

У 1960 році Національний інститут юстиції США (NIJ) ініціював дослідницьку програму з розробки легких бронежилетів, які могли б носити правоохоронці. На стадіях досліджень і розробок нові волокна були вплетені в легку тканину, яка мала видатну балістичну стійкість. Завдяки роботі NIJ сучасне покоління бронежилетів стало реальністю. Саме тоді NIJ почав встановлювати стандарти ефективності, що визначають вимоги до балістичної стійкості бронежилетів, які носять правоохоронні органи.

У 1965 році хімік DuPont Стефані Кволек винайшла кевлар — балістично-стійке волокно, яке спочатку мало замінити сталевий корд у шинах транспортних засобів. Її винахід започаткував сучасну еру балістично-стійкої броні та врятував тисячі життів. З того часу було винайдено багато інших волокон, щоб зупинити різні загрози, але кевлар сьогодні залишається одним із найкращих матеріалів для легких бронежилетів.

Сьогодні ми знаємо, що різноманітність зброї та рівні балістичної загрози різко змінюються з плином часу — жодна сьогоднішня технологія не гарантує стійкості до загроз завтрашнього дня. Ця прогулянка крізь історію говорить про те, що дослідники продовжують впроваджувати інновації та розширювати межі балістичних технологій, щоб забезпечити захист від нових загроз.

Загальні характеристики захисного бронежилета

Сьогодні існує багато типів жилетів з різним рівнем захисту. Окрім класу захисту, є багато інших характеристик, які впливають на експлуатацію:

  • Розмір. Жилети бувають різних розмірів, щоб кожен знайшов свій захист — від тендітних дівчат до великих бійців.
  • Тип. Жилети прихованого носіння можна сховати під одягом, а відкриті дозволяють розмістити підсумки для зброї чи амуніції. Також існують плитоноски з кишенями для бронеплит, повні балістичні жилети.
  • Призначення. Військові жилети зазвичай відкритого носіння, мають камуфляжний малюнок. Правоохоронці частіше носять однотонні відкриті жилети. Цивільні особи та агенти під прикриттям частіше вибирають приховані моделі, доступні в різних кольорах.
  • Матеріал. Сьогодні для захисту використовують м’які та тверді пластини. Використовуються такі матеріали, як кевлар, тварон, надвисокомолекулярний поліетилен, кераміка, сталь. Вони можуть використовуватись окремо або в поєднанні.

Головним показником при виборі є клас захисту — саме він визначає, від яких загроз здатен захистити бронежилет. Професії, яким найчастіше потрібен жилет:

  • Офіцери поліції. Ризики на цій посаді залежать від специфіки діяльності. Патрульний, який працює на дорогах міста, набагато частіше, ніж інспектор у крихітному селі, зазнає погроз від нападників зі зброєю.
  • Охоронний персонал. Співробітники служби безпеки можуть стикатись з агресивними клієнтами. Окрім традиційних нападів з ножем це може бути атака з вогнепальною зброєю.
  • Військовослужбовці. У зонах бойових дій найважливіша кількість доступних балістичних засобів безпеки стає життєво необхідною. Традиційний м’який бронежилет не забезпечить достатню безпеку для зупинки набоїв великокаліберної стрілецької зброї, тому військові частіше вибирають плитоноси з твердими плитами.
  • Особисте використання. Ви також можете використовувати бронежилети, щоб захистити себе щодня. Переконайтеся, що ви в безпеці під час подорожі незнайомими місцевостями або небезпечними дорогами.

В залежності від призначення бронежилети можуть мати різні кольори та малюнки. Серед військових популярні камуфляжні моделі, а моделі прихованого носіння зазвичай однотонні.

Класи захисту бронежилетів згідно з ДСТУ

Клас визначається захисними властивостями жилета проти різних боєприпасів стрілецької зброї. У світі є багато стандартів, але в Україні головним є ДСТУ 8782:2018. Він прийшов на зміну ДСТУ 4103:2002, який не змінювали майже 20 років.

Відповідно до пункту 5.2 ГОСТ 8782:2018 бронежилет має основний та додатковий класи захисту до різних засобів ураження. Основний клас визначає приналежність жилета до того чи іншого стандарту.

Українські стандарти мають багато спільного з класифікаціями інших країн. Перш за все, це DIN Поліцейського управління Німеччини та NIJ США. Розглянемо ці стандарти детальніше.

1 клас (Україна)/L (Німеччина)

Український 1 клас гарантує захист від 9 × 18 мм, 9 мм Makarov, 9 × 19 мм, 9 мм Luger, 9 мм Parabellum зі сферичною головною частиною, сталевим нетермозміцненим сердечником у сталевій оболонці, яка плакована томпаком з вагою кулі 5.9 грам, дистанція пострілу — 5 м, швидкість — 335 м/с.

Також від FMJ RN SC з суцільною металевою оболонкою та м'яким свинцевим сердечником вагою 8 грам з дистанції 5 м зі швидкістю 400 м/с.

Клас L Німеччини гарантує захист від набоїв 9 мм Parabellum зі швидкістю 365 м/с.

I (США)

Захист від набоїв 9 мм, патрона 380 АСР, кулі свинцевої 6,2 г, із закругленим наконечником в оболонці з томпака, швидкість 270 м/c. Гвинтівка калібру 5,6 мм, патрон 22, куля 2,6 г свинцева, швидкість 329 м/c.

2 клас (Україна)/I (Німеччина)

Жилети класу 2 захищають від набоїв калібру 7,62 × 25 мм, (Tokarev), куль Пст 57-Н-134с зі сталевим нетермозміцненим сердечником у сталевій оболонці, яка плакована томпаком, вага — 5 г, дистанція — 5 метрів, швидкість — 430 м/с.

Клас I DIN гарантує захист від набоїв 9 мм Parabellum зі швидкістю 410 м/с.

IIA-II (США)

Жилети класів IIA-II NIJ захищають від таких набоїв:

  1. Пістолет 9 мм, патрон 9х19 Парабелум, куля 8,0 г із закругленим наконечником, суцільною металевою оболонкою, швидкість 398 м/c.
  2. Пістолет 10 мм, патрон .40 S&W, куля 11,7 г в суцільнометалевій оболонці, швидкість 352 м/c.
  3. Пістолет 11,43 мм, патрон 45 АСР, куля 14,9 г в оболонці із закругленим наконечником, швидкість 275 м/c.
  4. Револьвер 9,07 мм, патрон Магнум .357, куля 10,2 г в оболонці з м'яким сердечником, швидкість 436 м/c.

Ці два класи близькі до класу 2 ДСТУ України.

3 клас (Україна)

Броня класу 3 захищає від 5,45 × 39 мм ПС, куль 7Н6 з гострокінцевою головною частиною, сталевим нетермозміцненим сердечником у сталевій оболонці, яка плакована томпаком, вага — 3,4 г, дистанція — 10 м, швидкість — 910 м/с.

Також від патронів 7,62 × 39 мм ПС, куль 57-Н-231 з гострокінцевою головною частиною, сталеве нетермозміцненим осердям у сталевій оболонці, яка плакована томпаком, вага — 7,9 г, дистанція — 10 м, швидкість — 730 м/с.

4 клас (Україна)/III (Німеччина)

Жилет класу 4 здатен захистити від 5,45 × 39 мм, куль ПП 7Н10 з гострокінцевою головною частиною, сталевим термозміцненим осердям у сталевій оболонці, яка плакована томпаком, вага — 3,6 г, дистанція — 10 м, швидкість — 910 м/с.

Також від калібру 7,62 × 54 мм (7,62 × 54 R), куль ЛПС 57-Н-323с з гострокінцевою головною частиною, сталевим нетермозміцненим осердям у сталевій оболонці, вага — 9,6 г, дистанція — 10 метрів, швидкість — 850 м/с.

Німецький клас III захищає від куль калібру .223 Remington вагою 4 г, випущених зі швидкістю 920 м/с, куль .308 Winchester вагою 9,55 г, випущених зі швидкістю 830 м/с.

III (США)

Бронезахист цього класу рятує від пострілу з гвинтівки 7,62 мм, патрону 7,62 мм НАТО, у суцільнометалевій оболонці, зі швидкістю 830 м/с.

5 клас (Україна)

Броня 5 класу рятує від набоїв 7,62 × 39 мм, куль БЗ (57- БЗ-231) бронебійнозапалювальних з гострокінцевою головною частиною, сталевим термозміцненим осердям у сталевій оболонці, вага — 7,4 г, дистанція — 10 м, швидкість — 745 м/с.

Також від 7,62 × 54 мм (7,62 × 54 R), куль ЛПС (57-Н-323с) з гострокінцевою головною частиною, сталевим нетермозміцненим осердям у сталевій оболонці, вага — 9,6 г, дистанція — 10 м, швидкість — 850 м/с.

6 клас (Україна)/ IV (США)

Бронежилети класу 6 захищають від калібру 7,62 × 54 мм (7,62 × 54 R), куль Б-32 (7-БЗ-3, 7-БЗ-323) бронебійнозапалювальних з гострокінцевою головною частиною, сталевим термозміцненим осердям у сталевій оболонці, вага — 10,4 г, дистанція — 10 м, швидкість — 860 м/с.

Броня класу IV NIJ рятує від куль калібру .30 M2 AP вагою 10,8 г, випущених зі швидкістю 878 м/с.

IV (Німеччина)

Згідно з класом IV броня стійка до куль .308 Winchester вагою 9,75 г, випущених зі швидкістю 820 м/с.

Декілька слів про заперешкодне зміщення бронежилета та можливі серйозні травми

Індивідуальні бронежилети призначені для покриття тулуба, захищаючи життєво важливі органи. При попаданні кулі або осколка переплетені волокна поглинають та розсіюють енергію на великій площі, зменшуючи тяжкість травм. Але жоден бронежилет не здатен повністю розсіяти енергію кулі, особливо великого калібру. Її кінетична енергія дуже велика.

Отримані травми тулуба можуть включати переломи та навіть пошкодження внутрішніх органів. Енергія кулі може спричинити рвані рани та розриви, пошкодження диска хребта в місці контакту з жилетом, можливість спінального шоку і перфорації шкіри.

Такі травми можна не помітити одразу, особливо якщо немає ушкоджень шкіри. Ушкодження можуть навіть призвести до смерті, якщо медичний догляд не надано вчасно. Але не все так погано — бронежилет відповідного класу підвищує шанси вижити. Вірогідність отримати травму залежить від багатьох чинників, включаючи відстань пострілу, кут, масу та швидкість кулі. Знизити ризик травми допоможе амортизаційний підпір, який надягається під броню.

Попри ризик, бронежилети значно підвищують шанси на виживання під час бойових дій. За оцінками експертів НАТО, бронежилет знижує ризик ураження на 60%. Сьогодні бронезахист — невід’ємна частина роботи правоохоронців, військових, співробітників служб безпеки.

Класифікація бронежилетів за способом носіння

За способом носіння виділяють відкрити жилети та моделі прихованого носіння. Перші можна побачити на військових. На першому місці тут захист, а не зовнішній вигляд та комфорт. Саме тому відкриті жилети доволі громіздкі.

Приховану броню носять під одягом, тому вона значно тонша та легша. Захисні якості таких жилетів не такі надійні.

Види захисних бронежилетів за типом матеріалу

Сучасні бронежилети виготовляють не тільки зі сталі або кераміки. М’яка броня виготовляється з легких та гнучких матеріалів. Тканий дизайн розподіляє силу удару, змушуючи всю сітку волокон поглинати енергію. Легкий матеріал ідеально підходить для професій, які вимагають багато рухів і гнучкості.

М’яка броня легша та гнучкіша, ніж тверда, і саме матеріал і конструкція надають їй міцності та довговічності, щоб зупинити кулю. Це може здатися схожим на товстий брезентовий жилет, але матеріали можуть бути в 5‒10 разів міцнішими за сталь.

Параарамідне волокно протягом тривалого часу є стандартом для балістичних матеріалів. Воно забезпечує меншу деформацію та меншу загальну травму від удару тупим предметом. Деякі з цих волокон, як-от кевлар, виготовляються шляхом поєднання пара-фенілендіаміну та терефталоїлхлориду для створення поліамідних ниток, які потім вплітаються в бронеплити.

Поліетилен часто називають НВМПЕ. Поліетилен є одним із найпоширеніших варіантів на ринку. Насправді поліетилен дуже схожий на пластикові пакети для покупок у великому магазині, але з більш міцною структурою та складений у багато разів. НВМПЕ вважається найміцнішим термопластом, який у 5 разів перевищує міцність сталі. Також доведено, що він у 15 разів стійкіший до стирання, ніж вуглецева сталь.

Жорстка броня призначена для тих, хто очікує прийняти бій або працювати в середовищах, де їм потрібен захист не лише від пістолетів, але й від гвинтівок. Як випливає з назви, використовуються тверді броньові пластини, найчастіше керамічні, здатні протистояти більшості боєприпасів. Вони набагато товщі та важчі за м’які бронежилети. Керамічні та сталеві пластини є одними з найбільш часто використовуваних матеріалів.

Варіанти кераміки включають борид кремнію та карбід кремнію, і вони перевершують ударостійкість і безпеку порівняно з традиційними сталевими пластинами. Ви можете розраховувати на неймовірний захист від багатьох влучань і значно зменшену вагу, достатній комфорт і гнучкість.

Існують жилети типу ICW (in conjunction with), де поєднується декілька матеріалів, щоб забезпечити надійний захист.

Бронежилет — це частина захисного спорядження, необхідна для забезпечення життєво необхідного захисту від різноманітних загроз, починаючи від ударів ножем, дубинкою та, звичайно, від куль, випущених із вогнепальної зброї.

Потенційному покупцеві потрібно обробити багато інформації. Ви можете витратити місяці на дослідження, перш ніж точно дізнаєтесь, що ви шукаєте. Іноді невеликі вказівки можуть скоротити час, необхідний для прийняття правильного рішення, даючи вам кілька простих критеріїв для пошуку.

Щоб зрозуміти, яка броня найкраще відповідає вашим вимогам, слід враховувати три основні фактори: вагу, клас захисту та вартість.

Національний інститут юстиції та Держстандарт України дають повноцінну класифікацію, яка може дати покупцям уявлення про те, чого очікувати від броні. Класифікація ділить бронежилети на різні рівні захисту. Бронежилет підбирають, виходячи з власних потреб.

Обрати якісні бронежилети та плити пропонуємо в нашому магазині «Арсенал патріота». На сторінках представлені плити різних класів, плитоноски та інша амуніція.

                                                   

Автор огляду Уляна Радостіна